Güncel PDR Normu Ne Zaman Resmi Gazetede Yayımlanacak?

Güncel PDR Normu Ne Zaman Resmi Gazetede Yayımlanacak?

Psikolojik danışmanlar ve yetkililer PDR normunun her okulda en az bir psikolojik danışman olacak şekilde bir an önce resmiyete dökülmesini talep ediyor.

 

Özer: “100 öğrencisi olan her okula bir rehber öğretmen ataması sağlayacak şekilde norm düzenlemesini gerçekleştirdik.”

Özer, normla ilgili bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu gördüklerini anlatarak, şu değerlendirmede bulunmuştu: “Çünkü okul öncesi, ilkokul ve liselerde ve diğer meslek okullarında 150 ve üzerinde öğrenci olduğu zaman, bir rehber öğretmen normuna ihtiyaç vardı. Diğer taraftan, ilkokullarda 300 ve üzerindeyse rehber öğretmen normu kullanıyorduk. Dolayısıyla yeni dönemde artık tüm okullarımızda rehber öğretmenlerin sayısını yaygınlaştırmak ve onların verimli bir şekilde süreçlere müdahale etmesini sağlamak için cuma günü itibariyle rehber öğretmenlerin norm yönetmeliğinde yeni bir değişiklik hazırladık ve Cumhurbaşkanlığımıza da gönderdik cuma günü itibarıyla.”

Yeni düzenlemeye göre, artık 150-300 şeklinde değil, okul öncesinden liseye kadar tüm eğitim kurumlarına rehber öğretmen atanacağına dikkati çeken Özer, “100 öğrencisi olan her okula bir rehber öğretmen ataması sağlayacak şekilde norm düzenlemesini gerçekleştirdik. Bu düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra da artık yeni öğretmen atamalarında rehber öğretmenlerimizi tüm okullarımızda, 100 ve fazla öğrencisi olan tüm okullarımızda istihdamla ilgili de önemli bir kapıyı açmış olduk.” diye konuşmuştu.

Yapılan Açıklamalardan Bu Yana Tam 30 Gün Geçti

27 Mayıs 2023 tarihinde psikolojik danışmanları mutlu eden bu haberden sonra resmi gazetede yayımlanacağı söylenen yeni norm, hala yayımlanmadı ve dolayısıyla yürürlüğe girmedi. Psikolojik danışmanlar ve yetkililer bu açıklamalar üzerine bir aydır hala somut bir adım atılmamasını eleştiriyor ve sosyal medyada hashtagler açarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Neden Açıklama Yapmıyor?

4 Haziran 2023 tarihinde göreve başlayan Yusuf Tekin PDR normu hakkında olumlu ya da olumsuz hiçbir söylemde bulunmadı. Psikolojik Danışmanlar ve yetkililer sosyal medya aracılığıyla Yusuf Tekin’e seslerini duyurmaya çalışsalar da etkili olamadılar.

Yeni Bakana Tepkiler Büyüyor

Türk PDR Derneği Genel Başkanı Mesut Yıldırım yapmış olduğu paylaşımda

İki hafta önce başvuruya açılan proje uygulayan okullara yönetici ve öğretmen atama süreci rafa mı kalktı? Başvurular kadük mü oldu? Bu da mı öğretmen odası sohbetlerinin talebiydi sayın  @Yusuf__Tekin ? Kendi yaptığınız uygulamaya sahip çıkmadınız biz de bir önceki Bakanın norm yönetmeliğine sahip çıkın istiyoruz. Norm kısıtlaması dolayısıyla Rehber Öğretmeni olmayan 25.000 okul, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine ulaşamayan milyonlarca öğrencinin koltuk sevdalısı kurum idarecileri kadar değeri yok mu? Atama ve yer değiştirme süreci başlamış bir uygulamada bu hızla bir gece de yönetmelik değişikliği yapılabiliyorken, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak, atama bekleyen binlerce Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanla, il içi/il dışı/mazerete bağlı tercih süreci başlamadan çıkarılacak ve onbinlerce Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanı ilgilendiren Norm yönetmeliği değişikliği için neyi bekliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

,

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat ”PDR normu tarafımıza soruluyor özellikle takip ettiğimiz konudur Dernekten Şubat ayında güncelleme var denildi bekledik En son bir ay önce dernek genel başkanı güncelleme yapıldı cumhurbaşkanlığına gönderildi dendi bekledik Sonuç göremiyoruz Bu nedenle bilgimiz bu kadar Galiba konuyu direkt ele almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu