MSB’den Cumhuriyet’in 100. yılına özel İstanbul Boğazı’nda Dev Tören

MSB’den Cumhuriyet’in 100. yılına özel İstanbul Boğazı’nda Dev Tören

MSB’den Cumhuriyet’in 100. yılına özel İstanbul Boğazı’nda Dev Tören

Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları kapsamında İstanbul Boğazı’nda görkemli bir geçit töreni düzenlenecek. Bu etkinlik, deniz kuvvetleri tarihindeki en büyük geçit törenlerinden biri olacak.

Bu etkinlikler arasında en dikkat çekeni, İstanbul Boğazı’nda gerçekleşecek olanıdır. 29 Ekim’de saat 17:00’de başlayacak etkinlikte, TCG Anadolu dahil olmak üzere 100 gemi, Boğaz’da muhteşem bir geçit töreni düzenleyecek ve Türk Hava Kuvvetleri’nin muharip uçakları da bu görsel şölene eşlik edecek.

Ayrıca geçit töreninin bir parçası olarak 101 pare top atışı da yapılacak.

Bu muhteşem etkinliğin, deniz kuvvetleri tarihindeki en büyük geçit töreni olacağı da açıklanmıştır.

Milli Savunma Bakanlığı’nın diğer etkinlikleri;

 • 29 Ekim’de Ankara’da gerçekleşecek yürüyüşe Türk Silahlı Kuvvetleri, Cumhuriyetin kuruluş yılına atfen 1923 personeli ile katılacak. Mehteran birliği marşlar seslendirecek.
 • Ankara’da Millet Kütüphanesi ve CEPA AVM’de 24-29 Ekim, MKE İmâlat-ı Harbiye Müzesi’nde ise 27-29 Ekim tarihleri arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mehmetçiklerle birlikte çekilmiş fotoğrafları ve kahraman Mehmetçiğin 100 yıllık bir zaman diliminde fedakarca icra ettiği görevlerden kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisi.
 • İzmir’de 25 Ekim, Antalya’da 29 Ekim tarihlerinde Türk Yıldızları; 24-29 Ekim tarihleri arasında Trabzon, Erzurum, Adana, Samsun, Sivas, Elazığ, Ankara ve İstanbul’da SOLOTÜRK gösteri ve selamlama uçuşları.
 • Türkiye ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri personelinin katılımıyla 23-25 Ekim tarihleri arasında Bakü/Azerbaycan’da Mustafa Kemal Atatürk-2023 Tatbikatı.
 • Hırvatistan’da 23-26 Ekim, Kosova’da 27-30 Ekim tarihleri arasında Armoni Mızıkası Komutanlığınca etkinlikler.
 • Antalya’da 25-31 Ekim tarihleri arasında Bulgaristan, Slovenya, Arnavutluk ve Romanya’nın da katıldığı Bölgesel Oryantiring Müsabakası.
 • Samsun’da 23-27 Ekim tarihleri arasında Romanya’ya ait “REGINA MARIA” askerî gemisi tarafından liman ziyareti.
 • 81 ilde Türkiye Yüzyılı Mehmetçik Hatıra Ormanı Ağaç Dikim Faaliyeti başta olmak üzere birçok etkinlik düzenlenecek

  SOLOTÜRK Sahneye Çıkacak

  Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde, Hava Kuvvetlerinin gösteri ekipleri olan Solotürk ve Türk Yıldızları, 24-29 Ekim 2023 tarihleri arasında birçok şehirde gösteri uçuşları gerçekleştirecek. Solotürk; 24 Ekim’de Trabzon ve Erzurum’da, 25-26 Ekim’de Adana’da, 27 Ekim’de İstanbul Boğazı’nda, 28 Ekim’de Samsun, Sivas ve Elazığ’da, 29 Ekim’de de İstanbul ve Ankara’da gösteri uçuşları düzenleyecek. Türk Yıldızları ise 25 Ekim’de İzmir’de, 29 Ekim’de Antalya’da gösteri yapacak.

Ankara’daki Fotoğraf Sergisi Vatandaşlara Sergilenecek

1923’ten günümüze kadar Mehmetçiği anlatan fotoğrafların yer aldığı sergi, Ankara’da halkımızın ilgisine sunuldu. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimizin bağrından çıkan Mehmetçiklerimizle birlikte çekilmiş fotoğraflarının da sergide bulunduğu belirtiliyor. Türk askerinin 100 yıllık bir zaman diliminde her türlü hava ve arazi koşullarında fedakârca icra ettiği görevlerden kesitler de sergide yer alıyor.

Halkımız, bugünden itibaren Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ve CEPA AVM’de, Cuma gününden itibaren de MKE İmâlat-ı Harbiye Müzesi’nde fotoğraf sergisini ziyaret edebilecek. Sergi, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağımız 29 Ekim akşamına kadar halkımızın ziyaretine açık olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu