Kitap Önerisi: Cymbeline/ Shakespeare

740
Kitap Önerisi: Cymbeline/ Shakespeare

Shakespeare sadece İngiliz edebiyatı için değil dünya için önemli bir isim.

Eserlerinin genelde trajik sonla bitiyor olması şüphesiz okuyucuyu daha çok etkilemekte. Siz de bizim gibi Shakespeare aşığıysanız bu sonların insana nasıl hissettirdiğini bilirsiniz.

Bilmiyor musunuz?

O zaman Cymbeline okumak sizin için Shakespeare serisine başlayacağınızın garantisi olacaktır!

Bugün sizlere Shakespeare kitaplarından Cymbeline'yi öneriyoruz ama kaleme aldığı her şey harika olduğu için diğer yapıtlarını da şimdiden listenize ekleyebilirsiniz.

Aşk, ihtiras, özlem, kıskançlık, öfke gibi duyguları tiyatro şeklinde kaleme alan Shakespeare, tüm duyguları diyaloglara öyle büyülü bir şekilde taşımışki okurken Shakespeare'in neden Shakespeare olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

Cymbeline’de antik Britanya’nın masalsı atmosferinde, bir iddia etrafında şekillenen olayları ustaca resmeder. Shakespeare romans olarak nitelenen son dört oyunundan biri olan Cymbeline’i Boccacio’nun Decameron’undan, Holinshed’in romantik tarihsel yazılarından ve kendi epik şiirlerinden esinlenerek yaratmıştır. Cymbeline kişilerden ziyade beklenmedik olayların ön plana çıkması ve teatral unsurların zenginliği sebebiyle Shakespeare’in deneysel oyunlarından biri olarak kabul edilir. İlk sahnelendiğinde büyük ilgi gören Cymbeline kurgusu, iç estetiği ve büyüleyici atmosferiyle günümüz okur ve seyircisinin de beğenisini toplamaya devam etmektedir.