Film/Kitap Önerisi: Gurur ve Önyargı- Jane Austen

1453
Film/Kitap Önerisi: Gurur ve Önyargı- Jane Austen

Gurur ve Önyargı İngiliz edebiyatının en sevilen aşk hikayelerinden birini içerir: Darcy ve Elizabeth arasındaki kur yapma. Herhangi bir iyi aşk hikayesinde olduğu gibi, sevenler, sevgililerin kendi kişisel niteliklerinin sebep olduğu gerginliklerden başlamak üzere birçok engeli aşmak zorundadırlar. Darcy'nin Elizabeth'in yoksul sosyal duruşuna karşı önyargısı, bir süredir onu birçok erdemine uyandırırken, Elizabeth'in gururu Darcy'yi kötü bir ilk izlenim temelinde yanlış değerlendiriyor. Öte yandan Austen, Elizabeth ve Darcy arasındaki sevgiyi gerçekleştirmek için Lady Catherine'in teşebbüsü de dahil olmak üzere sayısız engel önermektedir.  Her iki durumda da, toplumsal bağlarla ilgili endişeler ya da daha iyi sosyal bağlantılar arzusu aşkın işleyişine müdahale eder. Darcy ve Elizabeth'in karşılıklı aşkı gerçekleştirdikleri, Austen görüşlerinin bu sosyal güçlerden bağımsız olarak sevildiğini ima etmektedir. Bu ise, sadece bir kişi hiyerarşik toplumun çarpık etkilerinden kurtulabiliyorsa gerçekleşebilecek bir şeydir.  Merkez karakterleriyle Austen, gerçek aşkın toplumdan ayrı bir güç olduğunu ve koşulların en zorlu koşullarını bile aşan bir güç olduğunu ileri sürüyor.

Yönetmenliğini Joe Wright'ın üstlendiği kitabın uyarlaması olarak Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Brenda Blethyn gibi isimlerin başrolünü paylaştığı film 2005 yılında izleyiciye sunuldu. Filmde 18. yy ait hava kostümlerle desteklenmişti. Uzun elbiseler ve eteklerin, korselerin olduğu bu dönem daha çok kır hayatından kesitler sunmaktadır.

Jane Austen kimdir?

1775'de İngiltere'nin Steventon kentinde dünyaya geldi ve hayatının ilk yirmi beş yılı boyunca yaşadı. Babası George Austen, yerel mah- kemenin rektörlüğünü yapmış ve onu büyük ölçüde evde öğretmiştir. Gençlik döneminde yazmaya başladı ve Pride and Prejudice'in 1796-1797 yılları arasındaki İlk İzlenimler adlı orijinal el yazmasını tamamladı. Pride and Prejudice, ilk romanı "Sense and Sensibility" ten iki yıl sonra Ocak 1813'te yayınlandı ve bu güne dek bir popülarite yakaladı. Austen dört yeni romanı daha yayınladı: Mansfield Park, Emma, Northanger Abbey ve Persuasion. Son ikisi ölümünden bir yıl sonra 1818'de yayınlandı.

 


html> Tarayıcını Güncelle | Facebook

Tarayıcını Güncelle

Facebook'un desteklemediği bir tarayıcı kullanıyorsun.
Daha iyi bir deneyim için, aşağıdaki sitelerden birine giderek tercih ettiğin tarayıcının son sürümünü yükle.
Google Chrome
Mozilla Firefox
Telefonuna Facebook'u Yükle
Her zaman, her yerde bağlantıda kal.
Reklam